Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
399
404258

JOHANNES DAHL, kolonn, för Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Gjutjärn, cylindrisk med reliefdekor av zodiakens tecken. Signerad JOH DAHL. Höjd 95 cm. Medföljer ett sekundärt, rostanlupet solur.

Rostanlupen.

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk -konstnärer och arkitekter till industrin, Orosdi-Back Förlag 2013. Se s 54-57.

Modellen formgiven år 1921. På Världsutställningen i Paris år 1925 tilldelades Dahl en silvermedalj för solvisaren.