402
449193

MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, sannolikt, spegel, Sverige, 1920-30-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ramen av förgyllt trä, kasetterad fylld med snidade figurer, representerande olika folkslag och epoker, mot fond av blått glas. Höjd 79 cm, bredd 73,5 cm.

Smärre skador och slitage.

MARIE-LOUISE IDESTAM BLOMBERG (1898-1988) föddes i Åbo och växte upp i S:t Petersburg. Hon flyttade till Sverige 1917 och utbildades sig på Tekniska Skolan, i skulptur för Carl Milles samt 1921 och 1927-28 i Paris, bl a för Bourdelle. Tillsammans med svägerskan Margareta Köhler startade hon inredningsfirman Futurum, som låg på Norr Mälarstrand 58 och öppnades år 1934.

Jämför det schackspel Idestam-Blomberg ritade och ställde ut på Världsutställningen i Paris år 1925 och som Firma Svenskt Tenn sedan tillverkat i tenn. De ursprungliga figurerna var utförda i elfenben och ebenholts.