429
401471

AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Furu, syrabetsad och oljad. Originaldynor med randig tygklädsel.

Bruksslitage, en med liten skada på sargen bakom ryggen, två med senare limning i ryggen. (5)

Tilläggslista

Två stolar förstärkta undertill; two chairs reinforced underneath.

C Björk, T Ekström, E Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009, modellen avbildad sid 130.
Modellen marknadsfördes som "Sportstugemöbel".