432
457951

ANNA PETRUS, ljusstakar, ett par, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm ca 1923-25.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn och mässing, sittande lejon på fyrsidigt ben, rund fot med meanderbård. Signerade Anna Petrus Herman Bergman fud. Höjd 24,5 cm.

Gipsfyllda fötter, smärre repor. (2)

Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1925 samt i New York år 1927.

Marie Rehnberg, "Anna Petrus skulptör och industrikonstnär", Signum förlag, 2009. Se bild sid 83.
Miriam Gelfer-Jørgensen (red), Scandinavian Journal of Design History, 9 1999. Marie Rehnberg, Anna Petrus A forgotten Decorative Artist. Jämför bild 11, sid 17.