Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
432
457951

ANNA PETRUS, ljusstakar, ett par, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm ca 1923-25.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn och mässing, sittande lejon på fyrsidigt ben, rund fot med meanderbård. Signerade Anna Petrus Herman Bergman fud. Höjd 24,5 cm.

Gipsfyllda fötter, smärre repor. (2)

Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1925 samt i New York år 1927.

Marie Rehnberg, "Anna Petrus skulptör och industrikonstnär", Signum förlag, 2009. Se bild sid 83.
Miriam Gelfer-Jørgensen (red), Scandinavian Journal of Design History, 9 1999. Marie Rehnberg, Anna Petrus A forgotten Decorative Artist. Jämför bild 11, sid 17.