Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
441
439165

AXEL-EINAR HJORTH, barskåp "Caesar", Nordiska Kompaniet.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Antikpatinerad björk, kassetterade sidor med stiliserade växtornament, på fyrsidiga överkragande ben med avslutande tassar på sockel, dörrarnas insidor lackerade i korallrött. Inredning med spegelglas samt hyllplan av glas, två mindre lådor, invändig belysning. Märkt med metallbricka NK R 37675 C 21 903 samt rund NK-bricka. Nyckel medföljer. Höjd 160 cm, bredd 100 cm, djup 51,5 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Smärre skador / minor damages.

Proveniens

Malmö Strumpfabrik.

Skåpet och följande tre poster beställdes till Styrelserummet på Malmö Strumpfabrik, i NKs arkiv upptaget som beställningsvara av Curt Levin.