Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
449
390998

AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Utropspris
30 000 - 60 000 SEK
2 910 - 5 810 EUR
3 330 - 6 650 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Furu, syrabetsad, ovalt med skålad skiva, centralfot. Längd 70 cm, bredd 54 cm, höjd 48 cm.

Slitage, smärre skador.

Modellen formgiven år 1932 och marknadsförd som "Sportstugemöbel"