456
456503

ERIK MATSSON, dokumentskåp, Carl Johansson Möblering AB, Stockholm 1932.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerat med valnöt, inläggning av macoré, jakaranda, buxbom mfl med dekor av växtornament, meanderbård med mera. Dörrarnas utsidor med ansiktsmaskaroner, insidorna med NAB respektive 1932, inredning i padoc och polerat päron med lådor och dörrpar, försilvrade draghandtag, klassicerande benställning. Höjd 140 cm, längd 80 cm, djup 40,5 cm. Nycklar medföljer.

Ställvis repor. Ställvis små stötmärken och fanerskador.

Proveniens

Beställt och ritat för Herr Apotekare N. Brunius enligt medföljande originalritning.

Originalritningar medföljer.