481
459717

OSCAR NILSSON, skåp, utfört av snickarmästare Georg Ryman, för Stockholms Stads Hantverksförening, daterat 1943.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fyra dörrar, hyllinredning, i mitten utdragslådor bakom klaff, fanerad med valnöt även på baksidan, dörrarna rotfanerade med inlagt geometriskt mönster. Brännmärkt: GODKÄNT GESÄLLPROV STOCKHOLM STADS HANTVERKSFÖRENING 1943 No 1. Höjd 157,5 cm, bredd 107,5 cm, djup 39,5 cm. Nyckel finns.

Något smärre slitage,

Stockholm Stads Hantverksförenings arkiv; Nordiska Museets arkiv; mapp K1:11, bild 339.