486
437190

STIG LINDBERG & DAVID ROSÉN, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1950-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Emaljskiva med polykrom dekor av middagsgäster vid uppdukat bord, signerad Stig L. 52, underrede av ek, märkt med NK-bricka. Längd 107 cm, bredd 57 cm, höjd 43 cm.

Benen antagligen avkortade, smärre slitage.