492
449114

VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 57,5 x 125 cm. Signerad AB MMF AML

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg). Komponerad 1945.

Något slitage och smutsig, fläckar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 4, nr 1, text sid 22; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Exemplar av "Röd crocus" finns i samlingarna på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.