508
457866

MATTA. "Rosengång, brun". 366 x 253,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Ställvis något slitage, fläckar. Ett hörn med obetydlig lagning, fransar saknas.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 144.

Ett exemplar av "Rosengång" beställdes till Högsta Domstolens kanslibyggnad, Stockholm.