512
459427

MATTA. "Röd Flossa". Flossa. 541,5 x 314 cm. Signerad MMF

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. En kortsida med invävt "E.O.A 1935".

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, trampveck. Något skadade kortsidor, skadade fransar, de flesta saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 90.