517
453128

MATTA. "Gyllenrutan grön". Reliefflossa. 328 x 132,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med senare langetteringar, kortsidorna med senare orientalisk fläta.