Arne Jones E1299
521
439831

MATTA. "Kryptans matta" ("Sipporna"). Rölakan. 308 x 195,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, ställvis skadade fransar, några saknas.

"Kryptans matta" vävdes första gången till kryptan i Hotell Båstad. Den kallades då "Sipporna" men har sedan alltid benämnts "Kryptans matta".