591
450698

ATELIER BORGILA, terrin samt strösked, Stockholm 1935, sterling.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rund, uppsvängda hänklar, genombruten lockknopp med spegelmonogram, invändigt förgylld. Höjd ca 18 cm, längd 24,5 cm, vikt ca 988 g.

Inskription: Carl August Wicander från Aktiebolaget Järnförädling 13/8 1935. (2)

Proveniens

Familjen Wicander, Harpsund