683
433619

KOLOMAN MOSER (1868-1918), glasservis, 111 delar, "Meteor", för E Bakalowits & Söhne, Wien ca 1910, jugend.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Graverad med familjen Hamiltons vapen. Bestående av 22 vinglas (höjd 13,2 cm, 7 st ograverade), 22 champagneskålar (höjd 11 cm), 16 vitvinsglas (höjd 18 cm), 13 grogglas (höjd 13,8 cm, 3 st ograverade),
22 starkvinsglas (höjd 10,2 cm, 4 st ograverade med slitage), 8 snapsglas (höjd 9,2 cm), 4 skålar med fat, 2 kannor samt 2 karaffer med propp.

Ett fat, ett vitvinsglas och ett grogglas med mynningsspricka, några enstaka mynningsnagg, förgyllningen med smärre slitage. Några delar ograverade, sannolikt senare kompletterade. (111)

Tilläggslista

Beställd av Greve Ragnar Gotthard Hamilton (1883-1936) och hans hustru Ingegerd Ebba Matilda (född af Petersens).

Proveniens

Beställd av Greve Ragnar Gotthard Hamilton (1883-1936) och hans hustru Ingegerd Ebba Matilda (född af Petersens), sannolikt i samband med deras bröllopsresa i Wien 1910, därefter i arv.

Torsten Bröhan (red), "Glaskunst der Moderne", Klinkhardt & Biermann, München 1992, jfr 'Die Hohen Gläser', avbildade från Wienersecessionens utställning år 1900.