687
434136

PAOLO VENINI, skål, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1950-tal.

Paolo venini, skål, "inciso", venini, murano, italien 1950-tal.

Underfång i brunt, utsidan heltäckande graverad dekor. Etsad signatur venini murano ITALIA. Diameter 41,3 cm, höjd 18,5 cm.

Obetydligt slitage, obetydlig repa.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 395 - 1 744 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1956.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77