694
453195

TAPIO WIRKKALA, skål, Venini, Murano, Italien.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Dekor i svart och grönt, delvis med invändiga röda fibrer. Graverad signatur venini italia TW. Diameter 30,5 cm, höjd 13,4 cm.

Tilläggslista

Utropet skall var 8.000-10.000 kr; estimated price SEK 8.000-10.000

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Helsingfors på 1980-talet.