VAS samt ASK, starkeldsfajans, Hans Hedberg, Biot, Frankrike.
Konisk vas med spräcklig glasyr i blått och grönt, äggformad ask med spräcklig glasyr i rött och grönt. Signerade HHg. Höjd 23,5 cm respektive längd 13 cm.
Vasen med vertikala "repor" i glasyren före bränning, smärre glasyrsprickor/krackelyr.