Fajans, reliefdekor av tjurfäktare, bemålad i vitt, svart och brunt, daterad 11.6.59. Impressad stämpel MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO, signerad No 9/100. Diameter 42,5 cm.
Alain Ramié, "Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-1971", Galerie Madoura, 1988, katalognr 411, sid 216.
Modellen formgiven år 1959 och utförd i 100 exemplar.