96
459838

Otte Sköld

(Sverige, 1894-1958)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris

Otte Sköld
(Sverige, 1894-1958)

"Madame Douareau"

Signerad Otte Sköld och daterad Morgat 1920. Pannå 24 x 18,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Fil. lic Jan Rydbecks samling.
Privatsamling, Stockholm.

Svensk Franska konstgalleriet, nr 217.
Moderna Museet, Stockholm, "Otte Sköld 1894-1958 Minnesutställning", 1959, kat nr 27.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otte Sköld", 7 november 1998 - 10 januari 1999, kat nr 34. Avbildad i katalog.
Norrköpings Konstmuseum, "Otte Sköld", 24 januari - 28 mars 1999, kat 34. Avbildad i katalog.

Viggo Loos, "Otte Sköld", SAK publikation 77, 1968, avbildad sid 73.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

303. Öyvind Fahlström, "Elements for Meatball Curtain".
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK