Höstens Moderna 575

92 föremål
384. ALFRED GRENANDER, fåtöljer, ett par, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
385. ALFRED GRENANDER, stolar, ett par Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
386. ALFRED GRENANDER, stolar, ett par, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
389. GUSTAV SCHMIDT-CASSEL, figurin, Art Deco.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
390. FERDINAND PREISS, figurin, Art Deco.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, figurin, Art Deco.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
394. EMY WAHLSTRÖM, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
395. HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
399. JOHANNES DAHL, kolonn, för Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
400. CARL-OSCAR AVÉN, fontänskulptur, Näfveqvarns Bruk, ca 1930.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
401. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
403. OTAR HÖKERBERG, stol, Sverige ca 1925.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
404. OTAR HÖKERBERG, schatull, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
405. OTAR HÖKERBERG, tillskriven, byrå, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
407. AXEL EINAR HJORTH, skrivbord "Library", Nordiska Kompaniet 1931.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
409. MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB, 1920-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
410. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
411. AXEL EINAR HJORTH, sideboard, "Stål", Nordiska Kompaniet 1930.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
412. AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
413. AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Lovö, Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
414. FLYGSFORS, zodiak-glob, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
415. ARVID KÄLLSTRÖM, fontänskulptur, 1947.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
30 000 - 60 000 SEK
420. AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
423. CARL HÖRVIK, skåp, "Barbro", Nordiska Kompaniet, 1920-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
424. OKÄND FORMGIVARE, soffa, 1930-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. OKÄND FORMGIVARE, bord, 1920-30-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
428. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
429. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
430. WIWEN NILSSON, skulptur, ca 1925.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
431. ANNA PETRUS, bordslampfot, Stockholm, 1927.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
434. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
435. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
436. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
437. CARL MALMSTEN, byrå, Hjalmar Jackson, Stockholm 1934.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
438. EDVIN JOHANSSON, fåtöljer, ett par, Stockholm, 1932.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
439. ELIS BERGH, takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. ELIS BERGH, golvarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm ca 1925.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
441. AXEL-EINAR HJORTH, barskåp "Caesar", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Caesar", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
443. AXEL EINAR HJORTH, taburett "Ceasar, Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. AXEL-EINAR  HJORTH, arbetsbord "Caesar", Nordiska Kompaniet, ca 1928.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
445. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1919.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
447. EDWARD HALD, takarmaratur, Orrefors 1920-30-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
448. CARL MALMSTEN, skåp, "Barkbåten".
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
449. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 60 000 SEK
450. AXEL-EINAR HJORTH, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
452. DAVID BLOMBERG, byrå, Möbelkontur, Stockholm ca 1930.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. DAVID BLOMBERG, spegel, Möbelkontur, ca 1930.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. ERIK "KLOT-JOHAN" JOHANSSON, soffbord, Reiners Möbelfabrik Mjölby 1941.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
458. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 3-delad, sannolikt 1930-40-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
459. PUKEBERGS GLASBRUK, takarmatur, Sverige, 1940-50-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
460. OKÄND FORMGIVARE, stol, 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
462. OTTO SCHULZ, spegel, Boet, Göteborg 1940-50-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
463. OTTO SCHULZ, spegel, Boet Göteborg, 1940-50-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
464. GLÖSSNER & CO, spegel, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
465. OTTO SCHULZ, tillskriven, takarmatur, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
466. AXEL EINAR HJORTH, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
467. CARL MALMSTEN, skrivskåp, Sverige 1959.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
469. CARL MALMSTEN, bord, "Hertiginnan", Svensk Hemslöjd 1937.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
471. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
472. AXEL EINAR HJORTH, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
473. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
474. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 8 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK