18
460783

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 440 - 1 920 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Blålackerad. Skärmen invändigt märkt G - 33 - BERGBOM - MAX 25W. Höjd 125 cm.

Slitage, skruv vid gångjärn saknas, små bucklor, lackbortfall.

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grasshopper".