19
458051

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Lackerad metall i grått och vitt, märkt invändigt G - 33 - BERGBOM - MAX 25W. Höjd 124 cm.

Slitage, färgbortfall, små bucklor.

Modellen tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grasshopper".