304
455406

Cooper & Gorfer

(Österrike, Sarah Cooper (USA, född 1974) and Nina Gorfer (Österrike, född 1979).)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 490 - 11 400 EUR
10 900 - 13 000 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Cooper & Gorfer

"Portrait of a Turning Girl", 2010

Signerad Sarah Cooper och Nina Gorfer på etikett a tergo. Upplaga 1/2 AP. Framtagen 2010. Archival pigment print monterad på dibond 172 x 132 cm. Upplaga 6 + 2 AP.

Proveniens

Galleri Christian Larsen, Stockholm.

Konstnärsduon Cooper & Gorfers verk karaktäriseras av en diskret dramatik och en gåtfull ton. De inledde sitt samarbete under 2006 och har med sin förföriska estetik nått stor framgång. Den tid de avsätter vid skapandet av en bild kan med sin noggranna regi samt detaljerade efterbehandling liknas vid den tid som läggs ned på ett högklassigt studiomåleri. Sviten ”Quatar” är baserad på Cooper & Gorfers resor och introducerar oss för kondenserade intryck av det passerande ögonblicket. Sviten är inte en dokumentation av land och riken utan kulturerna tolkas via en förälskelse mellan fakta och fiktion, där verken blir till en fusion av individer och historier. Verken pendlar mellan fotografins precision och måleriets mångtydighet och utmanar teknikernas formella gränser. Vi påminns om att fotografiet inte är en genväg till verkligheten utan en tolkande konstform likt måleriet.

”Portrait of a Turning girl” sveper över dig med sin ödsliga mystik och ofrånkomliga närvaro. Likt klassiskt orientalistiskt måleri finns en stor dos fantasi och mytiserande inslag, en strävan efter att väcka nyfikenhet och spänning. Men istället för att bidra till den seglivade schablonbilden av Orienten, önskar Cooper & Gorfer belysa en identitet under förändring. Vidare förstärker det monumentala formatet porträttets suggestiva karisma. Ett ögonblick där fiktion speglas i det reella.