314
465135

Tom Sandberg

(Norge, 1953-2014)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Tom Sandberg
(Norge, 1953-2014)

"Uten tittel", 1994

Signerad Tom Sandberg och daterad 1995. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 55,5 x 83 cm. Upplaga 20.

Proveniens

Inköpt direkt av fotografen.

Karin Blehr, "Tom Sandberg: Fotografier", 1995, avbildad uppslag sid 46-47.
Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst, Oslo, utställningskatalog, Jutta Nestegard (red), "Tom Sandberg - Fotografi", 2000, avbildad sid 31.
Bob Nickas och Alanna Heiss, "Tom Sandberg Photographs 1989 - 2006", 2008, avbildad sid 51.

Tom Sandberg är en av Norges mest betydande fotografer och hans berömmelse har nått långt utanför landets gränser. Hans svartvita fotografi kan inte direkt karakteriseras utifrån de motiv han väljer - här finns inget typiskt objekt. Det kan handla om alltifrån porträtt och nakenstudier till naturlandskap eller bara döda ting. Istället skulle man kunna säga att alla hans bilder kännetecknas av en extraordinär skärpa, nästan glasartad transparens och hans ofattbara förmåga att locka fram gråskalans valörer tycks oändlig.
I Tom Sandbergs blick förvandlas allt till något heligt oavsett vad det är: ett nyfött barn, en nakenstudie eller som här, ett övergivet svart rör. I vattenreflexerna, med dropparna synliga genom ringformationerna, skymtar den regntunga skyn. Molnformationer, atmosfär, flygplan och jorden sedd långt från ovan är tema som återkommit i Tom Sandbergs starka och säregna konstnärskap där subjektet och objektet alltid är tätt förbundet.
Tom Sandberg bor och arbetar i Oslo och Paris. Han studerade i England för den amerikanske fotografen Thomas J Cooper. Han har haft separatutställningar runt om på världens mest prestigefulla konstscener, bland annat PS1, Museum of Modern Art i New York och Astrup Fearnley. Hans verk finns representerade på bland annat Moderna Museet i Stockholm, Nasjonalmuseet for Kunst, Oslo och Magasin 3 i Stockholm.