338
453753

Alberto Korda

(Kuba, 1928-2001)
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1 520 - 1 900 EUR
1 740 - 2 170 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Alberto Korda
(Kuba, 1928-2001)

ALBERTO KORDA (KUBA), Sign, Silvergelatinfotografi, bildyta 42 x 29,8 cm.

"El Quijote de la Farola", 1959. Framtagen senare. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm. Ramad.

Obetydligt slitage i bildens högra och övre marginal, utanför bildytan.

Proveniens

Fotografens familj.

C. Vives och M. Sanders (red), "Korda: A Revolutionary Lens", 2008, avbildad sid 242.