447
470259

Donald Baechler

(USA, 1956-2022)
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
12 200 - 13 900 EUR
12 800 - 14 600 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Donald Baechler
(USA, 1956-2022)

"Abstract Collage with Bird no.8 (owl)"

Signerad DB och daterad 93. Blandteknik och collage på papper 133,5 x 103 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Abstract Painting with Bird", 1993.

Galleri Lars Bohman, utställningskatalog, "Abstract Painting with Bird", 1993, avbildad sid 17.