458
467846

Cindy Sherman

(USA, Född 1954)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Cindy Sherman
(USA, Född 1954)

"The Fortune Teller"

Fickur i gulmetal. Manuell. 1993. Limiterad och numrerad 27/150. Tillverkad av Grotell och Florian Favre.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

Cindy Sherman formgav detta objekt 1993 som en del i projektet Art Object, en kollektion med föremål formgivna av kända konstnärer i limiterad upplaga till förmån för American Foundation for Aids Research (AMFAR). Auktionens klocka är utförd i samarbete med varuhuset Barneys New York och såldes exklusivt i deras butiker. Sherman har ett stort modeintresse, vilket tydligt framgår i många av hennes bilder, hon har tidigare samarbetat med bland annat Prada. Klockan har en genomtänkt funktion och öglan gör att den kan bäras som fickur, brosch eller med en kedja kring halsen. Dess urtavla visar en version av Shermans välkända bild från 1993, kallad ”The Fortune Teller”, där vi ser Sherman i rollen som mystisk spåkvinna konsulterandes sin kristallkula.