55
459677
HANS J WEGNER, karmstolar, ett par, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark, 1950-60-tal.

Ek och flätad rotting. Brännstämplade.

Sitsarna med ny rotting, slitage, ställvis skador på rottingen såväl sits som rygg. (2)

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 286 - 2 857 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK

Noritsugu Oda, "Danish Chairs", Korinsha Press, 1996, sid 111.

Övrigt

Modellen formgiven år 1949.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19