74
464227

FINN JUHL, soffa, Niels Roth Andersen, Danmark.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Valnöt, m fl träslag, stoppad sits och rygg med naturfärgad skinnklädsel. Brännstämplad NRA. Längd 140 cm.

Smärre slitage, fläckar.

Tilläggslista

Ett armstöd med lagning; one armrest with repair.

Esbjörn Hiort, "Arkitekten Finn Juhl", Arkitektens Förlag 1990, sid 38.

Modellen formgiven år 1948 till en konstsamlares arbetsrum på "Snedkerlaugets" utställning i Köpenhamn 1948.