Valnöt, m fl träslag, stoppad sits och rygg med naturfärgad skinnklädsel. Brännstämplad NRA. Längd 140 cm.
Smärre slitage, fläckar.
Ett armstöd med lagning; one armrest with repair.
Esbjörn Hiort, "Arkitekten Finn Juhl", Arkitektens Förlag 1990, sid 38.
Modellen formgiven år 1948 till en konstsamlares arbetsrum på "Snedkerlaugets" utställning i Köpenhamn 1948.