86
457182

PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD-NIELSEN, fåtölj, "Boomerang FD-134", France & Daverkosen, Danmark 1950-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Teak och mässing, lösa tygklädda kuddar. Brickmärkt FD.

En fjäder i ryggen saknas, smärre slitage.

Modellen formgiven år 1956.