1173
467521

MAMLUK SKÅL, lergods med underglasyrdekor. Diameter 28 cm, höjd 12,5 cm. Syrien 1300-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 640 EUR
3 330 - 3 810 USD
Klubbat pris

Dekor i blått och svart. I spegeln rundel med sexuddig stjärna och växtmotiv. Kepen med tio rektangulära paneler med rut- och punktmönster omväxlande med växter.

Restaurerad, foten med obetydliga nagg.

Proveniens

Bluett & Sons, London.

Jämför Sotheby's: Art of the Islamic World, London 28 April 2004, # 92.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?