1175
467523

KANNA, lergods med blå glasyr. Höjd 18,5 cm. Persien (Iran) 1100-1200-tal, möjligen Rayy.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris

Reliefdekor av pseudoskrift på skuldran. Runt halsen lejon.

Halsen restaurerad, lagningar runt och på hänkeln, foten med obetydliga nagg.