1177
452334

TÄCKE, rya. 187 x 140 cm. Finland/Sverige 1800-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 527 EUR
373 - 560 USD
Klubbat pris
2 300 SEK

Mörkbrun botten med rader av stora stiliserade polykroma blommor. Bred röd huvudbård med rankor och små blommor. Diagonalmönstrad ytterbård.

Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga hål. Långsidorna och en kortsida med trampveck.

Jämför den diagonalmönstrade ytterbården: U.T. Sirelius: Finlands Ryor, Helsingfors/Zwickau 1924, färgplansch V.