1179
456042

TÄCKE, opphämta. "Stjärntäcke". 157 x 116,5 cm. Västra Skåne, signerat IID (?) och daterat 1806 (9?). Troligen Bara härad.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352 - 528 EUR
372 - 558 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Benvit botten med spaljémönster och riddarstjärnor i blått, rött och grönt. Smal bård med spaljé- och blommönster.

Ställvis slitage, fläckar, smärre skador, två hål "lagade" med tejp. Skadade långsidor.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 8, Malmö 1923, plansch 447, text sid 211