Madeleine Pyk – en samling F769
1184
473359

KINESISK ROCK, siden. Höjd 101,5 cm. Omkring 1900.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
665 - 855 EUR
763 - 981 USD
Klubbat pris

Rött siden med dekor av femkloiga drakar bland moln, symboler, heliga berget och vågor i silke, guld och silvertråd. Ljusblått sidenfoder.

Något ändrad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Kragen med smärre skador.

Proveniens

Kemiingenjör Nils Johan och Marianne Sundstedt som bodde i Manchoukuo Mukden, (Manchuriet), Kina, 1939-1941. Nils Johan Sundstedt grundade en papperstillverkningsenhet där.