1185
473365

KINESISK VÄST, siden. Höjd 140 cm. Omkring 1900.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
616 - 792 EUR
651 - 837 USD
Klubbat pris

Ljust violett mönstervävt siden med symboler och moln. Svarta kantband med polykroma broderier av fladdermöss. Smalare mönstervävda band. Blekgult sidenfoder.

Obetydligt slitage, smärre fläckar, ställvis något blekt.

Proveniens

Kemiingenjör Nils Johan och Marianne Sundstedt som bodde i Manchoukuo Mukden, (Manchuriet), Kina, 1939-1941. Nils Johan Sundstedt grundade en papperstillverkningsenhet där.