Madeleine Pyk – en samling F769
1187
477621

TURKISK ROCK/KAFTAN, siden. Höjd 130,5 cm. Omkring 1900.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 570 EUR
436 - 654 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Ljusblå siden- och guldbrokad med blommor, druvklasar, stjärnor och bladrankor samt framtill rik dekor av påsydda silvertrådar och gyllene band. Vitt foder.

Ställvis slitage, smärre fläckar och skador, revor.

Proveniens

Överste Ernst Lind af Hageby som tjänstgjorde i Istanbul på 1920-talet.