1197
465091

SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.

Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 920 EUR
1 520 - 2 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Blekgul botten med polykroma jaktscener med ryttare till häst, hjortar och rovdjur. Benvit huvudbård med blommande träd, djur och fåglar. Bruna sekundärbårder med stora fåglar, palmett- och blomranka.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

Proveniens

Inköpt 1965-70.