1199
464536

ANTIK HERIS. 558 x 355 cm.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 120 - 7 870 EUR
6 450 - 8 300 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
ANTIK HERIS. 558 x 355 cm.

Mellanblå botten med närmast yttäckande terrakottafärgad medaljong med polykroma stiliserade blommor, palmetter och stor blommedaljong. Bred blåmelerad huvudbård med blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med smärre skador, en kortsida saknar några knutrader.