1206
465090

SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 310 x 211,5 cm (samt ca 2 cm mönstrad slätväv på varje kortsida).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och bladslingor. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med molnband, palmett-, blom-, arabesk- och granatäppelrankor. Knutar av ull på silkevarp.

Obetydligt smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga fällningar och malskador, långsidorna med obetydliga trampveck.

Proveniens

Inköpt 1965-70.