1208
465093

SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 230 x 156 cm (samt ca 1,5 cm mönstrad slätväv på varje kortsida).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Brunröd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, arabesk- och blomslingor. Ljusgrönmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor. Ca 900.000 knutar per kvadratmeter.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador.

Proveniens

Inköpt 1965-70.