Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1211
461758

ANTIK/SEMIANTIK KARABAGH. 240 x 120,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med rader av polykroma blomrankor och två små reserver med inskriptioner. Röd huvudbård med stiliserade blommor.

Avkortad, ursprungligen gallerimatta. Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, fläckar, skador, lagningar. Något skadade sidor.