1230
412557

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Kamelhårsfärgad botten med polykroma blommande träd, apor, rävar, fåglar, nisch och i mitten sittande Dervisch med skål och käpp. Bred vinröd huvudbård med fåglar, blom- och palmettrankor samt i hörnen porträttmedaljonger.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med trampveck.