124
440841

CIGARETTETUI, av C.G. Hallberg, Stockholm 1901. Med gravyren: Carl Larsson/Zorn.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Invändigt förgyllt, heltäckande räfflad dekor samt minnesgravyr. Längd 11,5 cm, vikt 150 gram.

Proveniens

Carl och Karin Larssons hem.

Birgitta Sandström, "Breven mellan Anders Zorn och Carl Larsson och deras familjer", 1998, omnämnt samt avbildat i färg, sid 91.
Birgitta Sandström, "Skulptören Anders Zorn", 1999, omnämnt sid 114.

Etuiet är en pendang till det etui som tillhörde Zorn och som numera ingår i Zornsamlingarna i Mora. Enligt tradition anses det att etuierna var ett manifesterat uttryck för vänskapen konstnärerna emellan.