1254
460564

ANTIK TÄBRIS. 427 x 344 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
ANTIK TÄBRIS. 427 x 344 cm.

Ljust terrakottafärgad botten med polykromt heratimönster, stor medaljong och hörnornament. Mörkbrun huvudbård med palmett-, arabesk-, blom- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, något ställvis mer blekt, smärre trampveck och skador, malskador. Något skadade sidor.