Madeleine Pyk – en samling F769
1256
466354

SEMIANTIK TÄBRIS GHANADI. 333 x 248,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 270 - 4 360 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Ljust brunrosa botten med stora blom och palmettslingor i pastellfärger, blått och mörkbrunt. Bred benvit huvudbård med stora palmett- och blomrankor med fåglar samt i hörnen medaljonger med blommande träd och betande djur. Inre sekundärbårdens ena hörn har stjärna med signaturen Ghanadi.

Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och skador.

Proveniens

Inköpt på 1930-talet av en släkting till nuvarande ägaren.