1295
474672

YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.

Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 500 - 13 100 EUR
10 900 - 13 700 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Gjuten, med armarna utsträckta runt honom samt omslutande hans partner, hållandes en vajra och skål av dödskalle, ansiktet med skräckinjagande uttryck. Höjd 34,5 cm.

Den mindre figuren med avbruten, saknad hand. Små steninläggningar saknas, attribut saknas. Ytsmuts.

Proveniens

Purchased by a Swedish Collector at Auction Me Hervé Chayette, Art D'Estrême Orient, Jeudi, 29 mars 1984. Lot no 75. Depticted in catalogue.